Wysłany dnia: / przez dps

Kiedy historia spotyka się z nowoczesnością – realizacja w Henrykowie

W dzisiejszych czasach zabytkowy status budynku nie stanowi żadnej przeszkody w termomodernizacji. Zakończona przez nas w 2021 roku realizacja dolnego źródła w kompleksie Klasztoru Księgi Henrykowskiej – zespole klasztornym opactwa cysterskiego w Henrykowie – jest tego najlepszym przykładem. Ten historyczny kompleks składa się 3 budynków, o łącznej powierzchni ponad 11 000 m2.

Z uwagi na zapotrzebowanie energetyczne kompleksu, w naszej gestii leżało wykonanie 130 otworowych wymienników ciepła o głębokości 100 m. Dolne źródło, o łącznej głębokości 13 000 m, zasila 3 osobne węzły cieplne, których zapotrzebowanie energetyczne wynosi ponad 780 kW.

Cały kompleks klasztorny wraz z Ogrodem Pocysterskim (miejsce wierceń podczas inwestycji) wpisany jest do rejestru zabytków. Nie stoi to jednak na przeszkodzie w wykonaniu odwiertów niezbędnych do termomodernizacji obiektu. Podczas przygotowania realizacji, Generalny Wykonawca, Spółka DIMEN, we współpracy z nami z najwyższą starannością dopełnił w imieniu inwestora wszelkich formalności. Uzyskano niezbędne zgody, w tym pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jak każdy zabytkowy obiekt, również kompleks klasztorny skrywał swoje tajemnice. Prace wiertnicze umożliwiły odkrycie bezcennych artefaktów z XVII i XVIII wieku. Duży zaskoczeniem było odkrycie ziemianki sprzed kilku tysięcy lat. Dzięki efektywnej współpracy z archeologami możemy się cieszyć nie tylko wspaniałym znaleziskiem, ale również terminowym zakończeniem prac.

Szacuje się, że dzięki termomodernizacji koszty eksploatacji tego zabytkowego kompleksu obniżą się o około 1.75 mln złotych w skali roku. A ponadto sprawiają, że obiekt redukuje emisję gazów cieplarnianych, stając się bardziej ekologiczny, nowoczesny, ale też zapewniający sobie i sąsiadom zdecydowanie zdrowsze warunki życia.

Zaproszenie do realizacji było dla naszej firmy ogromnym wyróżnieniem, ale również wyzwaniem, któremu z dumą podołaliśmy. Z przyjemnością wykorzystamy zdobytą wiedze i wieloletnie doświadczenie w przyszłych projektach. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z realizacji oraz do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu.

Modernizacja współfinansowana została przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej.

Klasztor Księgi Henrykowskiej z lotu ptaka.
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this