Wysłany dnia: / przez dps

Odwiert 300 metrów dla centrum badawczego AGH w Krakowie

Opisując tą inwestycje możemy pokusić się o słowa: innowacyjna, nowatorska, przyszłościowa.

W 2021 roku, na zaproszenie Konsorcjum Energy Solution Sp. z o.o. oraz Stabo S.C., braliśmy udział w projekcie realizacji budynku badawczego – Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii„MIĘKINIA” Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie, zlokalizowanego w miejscowości Miękinia w gminie Krzeszowice, powiat krakowski.

Obiekt zbudowany został do celów badawczych i naukowo-rozwojowych oraz zajęć dydaktycznych i praktycznych.

Centrum w Miękini o powierzchni całkowitej ok. 1500 m2 wykorzystuje nowoczesny system grzewczo-chłodzący, składający się z trzech źródeł ciepła: pompy gruntowej, powietrznej oraz kolektorów słonecznych.

W naszej gestii leżało wykonanie innowacyjnego systemu trzech otworowych wymienników ciepła o różnych głębokościach. Odwierty na 100, 200 i aż 300 metrów były wyjątkowe, nie tylko z uwagi na głębokość, ale również dzięki użytej metodzie i materiałom. 

Nietypowa była również lokalizacja. Miejscem odwiertów był teren dawnej kopalni porfiru. Sprawiło to, że konieczne było zastosowanie dwóch różnych metod wiercenia. Początkowo wymagane było wykonanie wierceń udarowo-obrotowych, młotkiem w twardej skale powulkanicznej. Następnie wiercenie kontynuowano przy użyciu tradycyjnej metody na płuczkę, do głębokości docelowej każdego z odwiertów. 

Musimy dodać z dumą, że użyte materiały, tj. sondy gruntowe o średnicy 45 mm MuoviTech TurboCollector, zostały wykorzystane po raz pierwszy w Polsce na odwiercie tej głębokości.

Ponadto, dostęp do wymienników ciepła jest dostępny bezpośrednio z węzła ciepła i chłodu budynku, dzięki czemu mogą być niezależnie wykorzystane w celach badawczych.

Projektu, współfinansowanego m.in. ze środków województwa Małopolskiego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z realizacji w Miękinie.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this