Wysłany dnia: / przez dps

Seminarium Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła

W dniach 20-22.09.2023 miało miejsce III Seminarium “Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła” z mottem “Ciepło Ziemi, ciepłem jutra.” Wydarzeniu towarzyszyły również obchody 100-lecia Katedry Wiertnictwa i Geoinżynierii na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Patronat nad seminarium objęli: Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu i Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio oraz Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Wydarzenie przyciągnęło licznych prelegentów i uczestników. Program seminarium obejmował różnorodne elementy, takie jak oficjalne wystąpienia, sesje referatów oraz sesję posterową, na której zaprezentowano najnowsze badania i innowacje. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z instalacjami geotermalnymi, zarówno na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), jak i Geotermii Podhalańskiej oraz okazję przyjrzeć się procesowi wiercenia głębokich otworów geotermalnych na wiertni UOS w Szaflarach.

Chcielibyśmy podkreślić aktywny udział w seminarium naszego Kierownika Ruchu Zakładu, mgr inż. Grzegorza Karczewskiego, który przedstawił referat o tytule “Wyznaczenie czasu rozpoczęcia testu reakcji termicznej”. Opracowanie opiera się na wynikach wewnętrznych badań terenowych przeprowadzonych przez Spółkę DPS we współpracy z Wydziałem Wiertnictwa Nafty i Gazu i jego przedstawicielami, dr Albertem Złotkowskim oraz mgr. inż. Tomaszem Kowalskim. Podczas prezentacji referatu omówiono badania związane z czasem regeneracji naturalnej temperatury górotworu, a także dokładnie określono minimalny czas rozpoczęcia testu reakcji termicznej. Te ustalenia mają kluczowe znaczenie dla efektywnego projektowania dolnych źródeł pomp ciepła w postaci otworów pionowych. Warto podkreślić, że prace badawcze tego rodzaju wpływają istotnie na rozwój zrównoważonych źródeł energii i przyczyniają się do ekologicznych rozwiązań w sektorze energetycznym.

Podczas sesji referatów miała także miejsce prezentacja związana z “Rozbudową Laboratorium Geoenergetyki AGH,” w której czynnie braliśmy udział. Generalny Wykonawca, Hibernatus Sp. z o.o., zlecił nam wszystkie prace koncepcyjne, projektowe, wykonawcze i nadzorcze, które zrealizowaliśmy z naszymi partnerami. Nasz zakres obejmował zadania związane z wykonaniem otworów przystosowanych do otworowych wymienników ciepła z bezpośrednim parowaniem, otworów obserwacyjnych oraz wykonaniem dubletu studni geotermalnych.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this